Jendrassik Alfréd tervei alapján elkészült dunaharaszti római katolikus templomot 1904. augusztus 20-án Jung János püspök szentelte fel Drexler Antal plébános javaslatára Szent István király tiszteletére. Így Dunaharasztin a búcsú napja egybeesik az államalapítás ünnepével.
Templomunk az elmúlt 120 év alatt a folyamatos építőmunkának köszönhetően nyerte el jelenlegi állapotát. Vissza tudok emlékezni a gyerekkorom templomára, az épület megújjulásának szintjeire, az adakozó hívőkre, sokak kétkezi munkájára, akik összefogása is segítette az épület fejlődését.
Egyik templomlátogatásunk alkalmával unokáim felfigyeltek az épület színes üvegképeire és kérdezgetni kezdtek. Ekkor én is alaposabban megnéztem őket és meséltem róluk. 1997-től a hívek anyagi felajánlásaiból fokozatosan készültek el a színes üvegképek. Az ablakok alján olvashatóak az adományozó családok nevei. A neveket olvasva magam előtt láttam a családtagok arcait, hiszen régről ismertem is még őket.
Az új ólomüveg ablakok nagyrészt magyar szenteket ábrázolnak: Árpádházi Boldog Gizellát, Szent Imre herceget, Szent Adalbertet, Szent Gellértet, Árpádházi Szent Margitot, Árpádházi Szent Kingát, továbbá emléket állítanak Szent Istvánnak és a Szent Családnak.
Majd továbbhaladva, megmutattam a gyerekeknek két nekem tetsző festményt, melyek a szentélyben, az oltár két oldalán kaptak helyet. Az egyik Szent Annát ábrázolja, a másikon pedig Nepomuki Szent János látható. Ez utóbbi igen értékes műalkotás, hiszen valószínűleg a régi templom oltárát díszítette. Sokan talán nem tudják, hogy 1718-19-ben épített első kőtemplomot az újonnan Harasztira települt német lakosok védőszentje, Nepomuki Szent János tiszteletére szentelték fel. 1716-ban pedig Laffert Ferdinánd Nepomuki Szent János barokk kőszobrot állíttatott, mely templomunk előkertjében, bal oldalt található.
A betelepülő németajkú lakosoktól ered a ma is élő vallási hagyomány, a Nepomuki Szent János tisztelet és a májusi ünnephez kapcsolódó gyertyaúsztatás a Dunán.
A templom a dunaharaszti egyházközség összefogásának, újjáépülésének és megújulásának jelképe.