Eddig leginkább figyelmeztetéssel megúszták azok a gazdák, akik nem figyelnek kutyájukra, hagyják megszökni, vagy egyenesen ajtót nyitnak nekik, hogy maguk intézzék el a napi sétát. A Dunaharaszti Város hivatalos weboldalán megjelent 2023-as közlemény szerint azonban, szigorítottak:
„Az elmúlt hónapban egy több, mint 400.000 Ft-os és egy 2,9 millió Ft-os bírságot szabtunk ki, amire minket is jogszabály kötelez. Nincs lehetőségünk az összeg csökkentésére, mert a vizsgálat során feltárt tények meghatározzák a büntetési tétel nagyságát, azon módosítani nem lehet.”
Az állatvédelmi bírságról szóló, 244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet részletesen tartalmazza a jogkövetkezményeket. A települések jegyzője, mint állatvédelmi hatóság, köteles eljárni a jogsértő helyzetekben és az eljárás lefolytatása után ki kell szabnia az állatvédelmi bírságot.
A közleményben felhívják a figyelmet, hogy amennyiben kóbor ebről érkezik bejelentés a hivatalhoz, és az megalapozott, akkor a jogszabályoknak megfelelően kiróják a büntetést, amelynek legkisebb összege 75.000 Ft. Ám ez az összeg a körülmények figyelembevételével, a rendelet által meghatározott szorzókkal emelkedik. Az eljárás keretében vizsgálják a kutya tartási körülményeit, oltását, chipjét. A kiszabott bírság behajtható abban az esetben, ha az állat gazdája nem fizeti ki a megadott határidőn belül.
„Közterületen kizárólag pórázon, oltott és chippel rendelkező kutyát lehet sétáltatni! A veszettség elleni oltás kötelező, a chip, ami a kutya és gazdája beazonosítására szolgál, szintén kötelező!”
A gazdáknak azt ajánlják, hogy
- erősítse meg a kerítést, így a kutya nem tud elszökni,
- egy percre se engedje ki a kutyáját, az önsétáltatás tilos,
- ebét rendszeresen olttassa be és lássa el chippel.