A törvény szövege szerint:
„a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.
Dunaharasztin a Hősök terén tartottak megemlékezést. A II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanulói adtak műsort. Az eseményen részt vett dr. Szalay László polgármester és a képviselő-testület több tagja mellett Pánczél Károly a térség országgyűlési képviselője, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke. A politikus felidézte az 1920-as „tiranoni békeszerződés” létrejöttének történelmi körülményeit, következményeit.
„Nekünk magyaroknak a gyászra minden okunk megvan. A gyászhoz jogunk van, és az emlékezés kötelességünk… És ma, 103 évvel Trianon után elmondhatjuk, hogy létezik a nemzeti összetartozás.”
Az ez után Taksonyban a Marestli tó partján álló kopjafánál tartott megemlékezésen, amelyen szintén részt vett Pánczél Károly, Kreisz László polgármester elmondta
„… június 4-e nemcsak az emlékezésé, hanem annak az ünnepe is egyben, hogy egymásból erőt meríthetünk… ünnepeljük azt is, hogy a felvidéki testvéreinkkel együtt lehetünk, együtt erősíthetjük egymást.”
Az eseményen ugyanis részt vett Taksony két testvértelepülésének, a szlovákiai Taksonyfalva, azaz Matúškovo valamint Vízkelet azaz Čierny Brod községek delegációja is.