Szeptember 8.: az olvasás világnapja

//Tóth Gábor
olvasas_freepik_240908

Képünk illusztráció. forrás: freepik

Még 1965-ben nevezte ki az UNESCO szeptember 8-at az olvasás világnapjának. Célja, hogy felhívja a figyelmet az írás és az olvasás fontosságára. Ez a tudás emberi alapjog.

Hazánkban becslések szerint a népesség 1-2 százaléka analfabéta, ez 100-200 ezer embert jelent. Ám megdöbbentően sokan, úgynevezett funkcionális analfabéták. Ebben az esetben az érintett bár tud olvasni és írni, de nehezen betűzi a szavakat és részben vagy egészben nem képes megérteni a szövegek tartalmát. Egyes becslések szerint ez a magyar lakosság 25%-át is érintheti. Szakemberek szerint ezért a közoktatás zavarai, a televízió és az internet a felelős. A kép ugyanis könnyebben követhető, mint a betű, jobban kiszolgálja a képzeletet, az emberi elme pedig hajlamos a könnyebb utat választani.

Vegyen a kezébe egy könyvet, teremtsen magának nyugodt körülményeket, és olvasson egy picit. A fantázia, az elme ilyenkor bontakozik ki igazán.

Az olvasás nem pénz kérdése. Rendelkezésére áll például a Dunaharaszti Városi Könyvtár gyűjteménye is, ahonnan bátran kölcsönözhet ki kiadványokat és színes programok is várnak Önre!

(Wikipédia)