Idén ősz elején tömegével kerültek bajba a fecskék

//dr. Tóth Szabina
fecske_freepik_EyeEM_240921

képünk illusztráció, forrás: freepik / EyeEM

Az idei szeptember időjárás szempontjából nem indult épp vénasszonyok nyaraként. Az extrém mértékű lehűlés és a rövid idő alatt lezúduló csapadék pedig sajnos védett madarainkat, a fecskéket sem kímélte. Az állatmentők napokon keresztül ádáz küzdelmet folytattak azért, hogy minél több életet tudjanak megmenteni.

Idén ősz elején rendkívül szeszélyes időjárással találtuk szemben magunkat. Egyik nap még 30 fok felett volt a hőmérséklet és szikrázóan sütött a nap, másik nap pedig már alig érte el a hőmérő skálája a 12 fokot, és a csapadék is napokon keresztül megállás nélkül esett.

A hazánkban fészkelő fecskék a meleg nyári időre való tekintettel nem indultak el a hosszú vándorútra, gondolták még maradnak néhány napot. Sajnos ez több ezer fecske vesztét okozta, ugyanis a hirtelen berobbanó hideg és szűnni nem akaró esőzések komoly táplálékhiányt okoztak. Ezek az apró madárkák a folyamatos fázás mellett táplálkozni sem tudtak megfelelően, ugyanis eltűntek a levegőből azok a repülő rovarok, amelyek elsődleges eleséget jelentenek számukra. Az éhezés ezeknél a gyors anyagcseréjű, kistestű madaraknál 1-2 nap alatt lesoványodáshoz és legyengüléshez vezet.

Az igazi tragédiát pedig az okozta, hogy ezek a szegény, pórul járt madárkák az aszfalton próbáltak valamennyire melegedni, és onnan összeszedegetni egy kevés táplálékot, eközben pedig a figyelmetlen autósok tömegével halálra gázolták őket. Az állatmentő civil szervezetek és a nemzeti parkok munkatársai ezrével szedegették össze az utakról, járdákról a félholt, szétázott fecskéket. Melegítést és felerősítést követően útnak engedték ezeket a rendkívül hasznos, apró madarakat bízva abban, hogy biztonsággal megérkeznek téli szálláshelyükre.

(dr. Tóth Szabina)