Nem találtak szabályosan működő építőipari vállalkozást a nyári ellenőrzés során

//Berényi Attila
munkasepitkezes_freepik_lovlayday12_210913

Képünk illusztráció. forrás: freepik / lovlayday

A Pest Megyei Kormányhivatal indított a nyáron ellenőrzés sorozatot az építőipari munkáltatók körében, az eredmény elkeserítő.

Átfogó, az ország egész területére kiterjedő, összehangolt ellenőrzést végeztek nyáron az illetékes hatóságok az építőipai tevékenységet végzők körében. Minden ellenőrzött építőipari munkáltatónál talált munkaügyi szabálytalanságot, áll a Kormányhivatal közleményében. A több mint 2 ezer vizsgálatban a fővárosi és megyei kormányhivatalok szakterületi hatóságai mellett az adóhatóság és a rendészeti szervek is részt vettek. A vizsgálatok a foglalkoztatás-felügyelet, a munkavédelmi és munkaügy, az építésfelügyelet, a fogyasztóvédelem, a műszaki biztonsági, valamint a környezetvédelem, természetvédelem és hulladékgazdálkodás területére terjedtek ki.

A legtöbb problémát a foglalkoztatás, a munkavédelem és az építésfelügyelet terén tapasztalták a szakemberek. Továbbra is jellemző a bejelentés nélkül foglalkoztatás, illetve a munkaidő-nyilvántartás vezetésének hiánya. Kiderült, hogy az építési kedv növekedésével nem járt együtt a munkavédelmi szabályok betartása, mert évről évre ugyanazon szabálytalanságokat, hiányosságokat tárják fel. Szintén gyakori tapasztalat volt nemcsak a védőeszközök biztosításának illetve használatának elmulasztása (védősisak, védőcipő, légzés- és hallás védelem), hanem a megfelelő munkaeszközök hiánya is. Ugyancsak visszatérő problémát jelentett a nem biztonságos munkakörnyezet.

A Pest Megyei Kormányhivatal foglalkoztatás-felügyeleti hatósága 49 munkáltatónál tartott helyszíni vizsgálatot és a munkaadók mindegyikénél (!) feltártak valamilyen munkaügyi szabálytalanságot; 78 ellenőrzött dolgozóból 57-nél.

A munkavédelmi hatóság 68 munkáltatót vizsgált és 65 esetben talált intézkedésre okot adó szabálytalanságot; ez a 445 ellenőrzött munkavállalóból 428 főt érintett.

(Pest Megyei Kormányhivatal)

Tetszett a cikk? Oszd meg barátaiddal!