Tagadhatatlanul érzi mindenki a saját bőrén, hogy rengeteg a szúnyog, a csípések után pedig jön a vakarózás. A közösségi oldalak mindent is tudó kommentelői egy dologban egyeznek ki e témában, hogy ezek a rovarok tömegesen vannak jelen. Sokak szerint sokkal erősebben kellene írtani őket, míg mások el is engednék a védekezést, mondván, sérülékeny a természet.
A szúnyoggyérítést már jó ideje az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság koordinálja. Nagyjából kéthetente mi is megírjuk, hogy városunkban elvégzik ezt a feladatot.
Az eheti munkálatokat mi is megnéztük. Az OKF honlapján elérhető tájékoztató szerint, most 100 ha területet kezeltek le. Ez viszont nem nagy terület, átszámítva mindössze 1 négyzetkilométer. A gyérítést végző szakemberek a speciális autóval a Felső-Duna utcán mentek végig, és behajtottak a keresztutcákba. Közvetlenül a vízparton természetvédelmi okok miatt nem végezhetnek kezelést. A meghatározott mértékig felhigított anyagot vízpárával bocsátják ki a speciális autó segítségével. Korábban az úgynevezett meleg ködös technikát használták, amely után jó ideig valóban ködösek voltak az utcák. Az anyag kihordásában azonban az új technológia ugyanolyan hatékony.
Videónkban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivőjét, Dóka Imrét kérdeztük, arról is, hogy miért nem hatásosak a jelenlegi gyérítési technikák.
Dóka Imre elmondta azt is, hogy az Európai Unió szabályait követve a légi szúnyoggyérítést lényegében le kellett állítani 2020-tól. Ilyen formában csak a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kivételes felhatalmazásával lehet gyéríteni a szúnyog állományt. A földi technológia útvonalát pedig szakértők jelölik ki.
A témában megkeresésünkre Dunaharaszti Város egy részletes közleményt is kiadott. Ebből más mellett kiderül az is, hogy az Önkormányzat 15 környékbeli településsel összefogva maga is folytat védekezést, azonban ekkor is meg kell felelniük a vonatkozó jogszabályoknak.
„Mivel a szúnyogállomány 99%-a a vizes élőhelyek környezetében található, városunkban a Sport-szigeten, a Paradicsomszigeten, a Hókony és a Duna-Tisza-Csatorna területeire összpontosítva végzik a szúnyog gyérítést. A város belső részein található utcáiba tehát nem mennek be a kezelést végző autók.”
A lényeg tehát az, hogy a települések nagyrészén mindenkinek magának érdemes gondoskodnia a szúnyogok elleni védekezésről. Jók lehetnek a különböző füstölők, bőrre fújható riasztók, vagy éppen párolgó anyagok, szúnyogriasztó gyertyák. Az is fontos, hogy a kerti növényzetet érdemes karbantartani. Nemcsak a látvány miatt, hanem azért is, mert ott bizony lelkesen megbújhatnak a szúnyogok. Az úgynevezett pangó vizeket fel kell számolni. A hangsúly tehát a központi védekezésről az egyénire terelődött át.