A kommunista diktatúrák áldozataira emlékeztek Dunaharasztin

//Berényi Attila
megemlekezes-kerkai-park_dho_20250225-2

A kommunizmus áldozataira emlékeztek a Kerkai parkban Dunaharasztin. fotó: dho

Minden évben, február 25.-én van a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947-ben ezen a napon tartóztatták le a kommunistákkal szembeni kiállása miatt a szovjet hatóságok. Dunaharasztin a kommunizmus egy másik áldozatáról, Kerkai Jenőről elnevezett parkban tartott megemlékezést a Fidesz és a KDNP helyi szervezete.

A kommunizmus fekete könyve becslések és levéltári kutatások alapján körülbelül 100 millió főre teszi a kommunizmus áldozatainak számát az egész világon. Az éhínségben, kényszermunkában elhunytak, vagy kivégzettek száma eléri Közép-Európában az egymilliót.

Rájuk emlékezett a Dunaharaszti FIDESZ és KDNP csapata a Kerkai parkban.

Dr. Szabó Zoltán a KDNP helyi csoportjának vezetője, Dunaharaszti alpolgármestere. fotó: dho

Dr. Szabó Zoltán a KDNP helyi csoportjának vezetője, Dunaharaszti alpolgármestere beszédében emlékeztetett:

„Ezen a napon nemcsak a múlt tragédiáit idézzük fel, hanem azt is emlékezetünkbe véssük és újra meg újra felidézzük, hogy a szabadság soha nem magától értetődő. Nem ajándék, hanem olyan kincs, amelyért minden generációnak újra és újra, mindenkor ki kell állnia, egy olyan kincs amiért igen is érdemes, és meg is kell küzdeni. A kommunista diktatúrák áldozatai nemcsak a múlt tanúi, hanem a jelen és a jövő figyelmeztető szimbólumai is számunkra.”

A kommunizmus áldozataira emlékeztek a Kerkai parkban Dunaharasztin. fotó: dho

A politikus beszédében felidézte Kerkai Jenő alakját, aki szintén a kommunizmus egyik áldozata volt. A jezsuita, közösségformáló szerzetes a börtönévek után került Dunaharasztira, segédmunkásként:

„Kerkai Jenő részt vett a Keresztény Demokrata Néppárt megalakításában is. Az volt bűne, hogy keresztény volt, tényleg tett az emberekért, és kiállt a véleményéért.
1959 szeptemberében szabadult véglegesen. Kezdetben Dunaharasztiban segédmunkásként dolgozott a Mahartnál, és albérletben lakott egy munkáscsaládnál. 1962-től két és fél évig az Egyházi Szeretetszolgálat püspökszentlászlói szociális otthonában lett segédkertész, favágó. Szobáját a volt istállóból alakították ki.”

Az esemény végén a jelenlévők imával és egy-egy gyertyával emlékeztek meg az áldozatokról.

(dho)