Míg a tárgyakon, viseleteken vagy épp ételeken keresztül megismerhetjük felmenőink életét, mindennapjait, a ránk maradt népdalok egészen másról árulkodnak. A régi dallamokat hallgatva, énekelve közelebb kerülhetünk ahhoz, hogyan éreztek elődeink, hogyan látták a világot és mi volt igazán fontos számukra. Mindig is ez a gondolat határozta meg a dunaharaszti Blumenstrauss Kórus szakmai munkáját, és ennek szellemében jelentetik meg az év első felében “Mesélő dallamok” című kiadványukat.
A kiadvány célja, hogy közkinccsé tegyék a közel 70 évig az MTA Zenetudományi Intézetének polcain őrzött dunaharaszti népdalgyűjtés anyagát. Az 1956-ban Schnöller Mária, valamint 1992-ben Énekes Krisztina által összegyűjtött és lejegyzett dalokat eddig nem dolgozták fel. Pedig annak ellenére, hogy viszonylag kevés lejegyzésről beszélhetünk, mégis hihetetlen értéket képviselnek a magyarországi német népzenében: névnapi köszöntő, számos népballada és még szokásdal is fellelhető köztük, ami egytől-egyig ritkaságnak számít. Mindezt kötetbe rendezi a Blumenstrauss Kórus. Ám a munka itt nem ér véget.
Február 15-én a Dunaharaszti Evangélikus Egyházközség templomában gyűltek össze a Blumenstrauss Kórus tagjai. Tuboly László szakmai vezetésével elkészítsék az előbb említett, és már rég hallott haraszti népdalok stúdiófelvételét. Ugyanis a kórus nem csupán a tervezett kiadványba kerülő kottákon keresztül, hanem a dalok interneten (a kiadványban szereplő QR-kódokkal) elérhető felvételeivel is igyekszik segíteni az olvasókat azok megismerésében, megtanulásában, átélésében.
A kötet kiadását és a népdalok stúdiófelvételét a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Nemzeti Együttműködési Alap Nemzeti összetartozás kollégiumának NEAO-KP-1-2024/6-000565 azonosítószámú pályázata, valamint a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő Csoóri Sándor Alap CSSP-NEPZENE-2024-0154 azonosítószámon nyilvántartásba vett pályázata támogatja.