Február második vasárnapja a házasság világnapja

//Tóth Gábor
dh-biblio_helytortenet_eskuvo-lakodalom_hazassaghete_valentin_nagykep_20210214

forrás: a Dunaharaszti Városi Könyvtár Helytörténeti fotó- és képeslapgyűjteménye engedélyével

Hazánkban 1894 óta lehet kötni érvényes polgári házasságot, előtte természetesen az egyházi frigy létezett, de más formák is voltak, vannak.

A házasság az európai hagyomány és a hatályos magyar jog szerint egy felnőtt férfi és egy nő jogilag elismert és szabályozott életközössége – írja a Wikipédia. A világban a házasság egyéb formái is léteznek: számos társadalom ismeri a poligámiát, ahol egy személynek több házastársa lehet. 2001-től kezdve számos ország jogrendszerében a házasság fogalma kiegészült az azonos neműek házasságával.

A házasság szentsége a katolikus egyházban és az ortodox egyházakban az úgynevezett hetedik szentség, amely – az egyházi tanítás szerint – a férfi és nő életközösségét megszenteli: a házasság lényegi sajátossága e szerint az egység és a felbonthatatlanság.

A jegygyűrű ajándékozása a középkortól vált hagyománnyá. Az ékszer mintegy az ígéret zálogaként szolgált, hogy a vőlegény nem fog elállni a szándékától. Eleinte csak a menyasszony viselt gyűrűt, csak miután a 13. századtól belefoglalták az egyházi szertartás rituáléjába is, jelent meg mindkét fél kezén.

Hazánkban most zajlik a házasság hete. Ez a szerelmesek napját, azaz Bálint-napot magába foglaló hét. Dunaharasztin sok, színes program vár mindenkire ebben az időszakban is.

Házasság hete: változatos programok Dunaharasztin

Galériánkban régi, dunaharaszti, esküvői fotókat mutatunk meg.

(wikipédia, dho)