Március 20. – a boldogság világnapja

//Berényi Attila
boldogsag_freepik_drobotdean_220320

Képünk illusztráció. forrás: freepik / drobotdean

Az ENSZ közgyűlése nyilvánította március 20-át a boldogság világnapjává 2012-ben.

A világnap ötlete nagyon magas helyről származik, szó szerint. Hiszen a kis himalájai királyság, Bhután az ötletgazda. Ők ugyanis – a világon elsőként – bevezették a bruttó nemzeti boldogság fogalmát. Ebben mérik lakosaik jólétét.

A helyi kormány egy kilenc pontból álló index segítségével becsüli meg, hogyan érzik magukat az emberek gazdasági, társadalmi és érzelmi szempontól, írja az Impress magazin.

A boldogság mibenlétét a híres boldogságkutató, Edward Diener pszichológus is sok éven át kutatta. Arra a megállapításra jutott, hogy a legboldogabb emberek erős baráti és családi kötelékben élnek, és sok időt töltenek szeretteikkel.

Egyébként hazánkban ismét nagyszabású boldogságkutatásba kezdtek, hogy összeállítsák Magyarország boldogságtérképét. A felmérést a Jobb Veled a Világ Alapítvány és az ELTE PPK Pozitív Pszichológiai Kutatócsoportja közösen végezi Bagdi Bella és Prof. Oláh Attila vezetésével. A vizsgálat célja annak felmérése, hogy milyen és évről évre hogyan változik a magyar lakosság boldogság és globális jóllét szintje. Ha csatlakozna a felméréshez, azt ide kattintva teheti meg.

(Impress magazin, boldogágkutatás)