dho: Van-e lehetőség arra, hogy az önkormányzat fertőtlenítő szert és védőmaszkot adjon a lakosoknak, rászorulóknak?
dr. Szalay László: Több millió forint értékben vásároltunk már maszkokat, védőruhákat és fertőtlenítőket, ezekkel a járvány kezdete óta ellátjuk az orvosainkat, gyerekorvosokat, asszisztenseket, védőnőket, idősgondozásban résztvevőket, rendőröket, közterület-felügyelőket, stb. Ez önmagában több száz személyt jelent. Nagyon be kell osztanunk az anyagi erőforrásainkat, nem tudjuk, meddig tart a veszélyhelyzet, ezért a teljes lakosságot védőfelszereléssel ellátását nem tudjuk felvállalni.
dho: Lesz-e, van-e közterületi fertőtlenítés?
Sz.L.: A közterületek fertőtlenítését is megoldottuk, holnaptól (2020.04.08. a szerk.) indul a rendszeres, visszatérő védekezés, erről még ma külön közleményt bocsátunk ki.
dho: Jelenleg hány személy tartózkodik hatóságilag elrendelt karanténban a városban, hány igazolt fertőzöttről tudni a városban?
Sz.L.: Ezekről nem adhatok pontos tájékoztatást, ebben az ügyben a járási tisztifőorvoshoz kell fordulni. Azt hozzáteszem, hogy a hatósági karantént akkor rendelik el, ha az illető személy azért jelent kockázatot, mert külföldről érkezett haza, vagy azért, mert találkozhatott fertőzött személlyel. A karanténban lévők túlnyomó többsége tehát nem igazolt beteg, csak megfigyelés alatt van.
dho: Hány idős személy ellátásáról gondoskodik az önkormányzat?
Sz.L.: Lassan eléri a 200-at azon idős személyek száma, akiket napi szinten ellátunk. Ebből 140 azok száma, akikért eddig is az általunk fenntartott helyi idősgondozás felelt, és a 60-at közelíti azok száma, akik a járvány kezdete óta segítséget kértek tőlünk, és akikről maximálisan gondoskodunk.
dho: A gyermekek étkeztetése a kijárási korlátozás idején hogyan történik meg?
Sz.L.: Ellátjuk az Operatív Törzs által ránk osztott feladatot ezen a téren is, ezért aki igényelte, annak biztosítjuk a napi rendszeres étkezést. Jelenleg a 150-et közelíti a kiszállított adagok száma. Ezeket kollégáim juttatják el miden nap az igénylőkhöz.
dho: A rászoruló gyermekek a tavaszi szünetben milyen formában kapnak közétkeztetést? Szüleik ezt hol, milyen formában igényelhetik?
Sz.L.: Ebben már rutinunk van, évek óta gondoskodunk a hátrányos helyzetű gyermekek szünidei étkeztetéséről. A szülők most is megkaptak minden tájékoztatást ezzel kapcsolatban.
dho: A szociális étkeztetésben részesülők a hosszú hétvégén is kapnak-e ellátást?
Sz.L.: Természetesen igen. Hadd tegyem még hozzá, hogy családsegítő szolgálatunk továbbra is végzi a rászoruló családok számára az adományba kapott tartós élelmiszerek heti szintű kiosztását, ezzel és a többi intézkedésünkkel maximálisan le tudjuk fedni a nehéz sorsú családokat. Senki nem marad tehát ellátás nélkül Dunaharasztin!
dho: A Városi Rendészet, a Polgárőrség és a Rendőrség mennyire sikeresen tudja betartatni a kijárási korlátozás előírásait?
Sz.L.: Kollégáim teljes létszámban részt vesznek ebben a munkában is, hétvégén is, gyakorlatilag minden nap. Mi csak tájékoztatni és – maximum – kérni tudjuk az állampolgárokat, hogy felelős magatartást tanúsítsanak, az előírások betartatása a rendőrség feladata és hatásköre.
dho: A háziorvosi helyettesítésekkel mennyire sikerült biztosítani az ellátás zavartalanságát, mennyire túlterheltek a doktorok?
Sz.L.: Már a kezdetektől segítjük az orvosaink munkáját, nemcsak védőfelszerelésekkel, hanem azzal is, hogy részt veszünk a páciensek tájékoztatásában, eligazításában az orvosi rendelő előterében, így segítve azt, hogy csak a legszükségesebb esetekben jöjjön létre orvos-beteg találkozó. Elsőrendű érdekünk, hogy megóvjuk a haraszti orvosok és asszisztenseik egészségét, nyugodtan mondhatom, hogy az ellátás zavartalan.
dho.: És végül a legtöbb izgalmat okozó téma: tervezi-e az Operatív Csoport, hogy a helyi (!) őstermelőknek, piaci árusoknak valamilyen formában értékesítési lehetőséget teremt?
Sz.L.: Mindenben tartjuk magunkat az Operatív Törzs és a kormány előírásaihoz, ezért a piac a megszokott formájában nem üzemelhet tovább. Most már tudjuk, hogy mind Olasz-, mind Spanyolországban egy-egy, nagy tömeget vonzó rendezvény robbantotta be a járványt. Nagyon körültekintően kell tehát eljárnunk ebben a kérdésben, de keressük a megoldást a helyi termelők támogatására.