Ez év végégig van idő a kerti kutak engedélyeztetésére

//Berényi Attila
kerti_kut_freepik_pdp_202002525

Képünk illusztráció, forrás: freepik / PublicDomain

Úgynevezett „fennmaradási engedélyt” kell kérni minden olyan kúthoz, amelyet 2018. január 1. előtt létesítettek, és ahhoz nem kértek engedélyt, vagy a kiadott irattól eltérően valósították meg.

Dunaharaszti Város Önkormányzata most részletes tájékoztatót adott ki a folyamatról. Ezt a város hivatalos felületén, a dunaharaszti.hu oldalon keresztül éri el, ahonnan letöltheti a leírást és a Kútengedély iránti kérelmet is.

A legfontosabb az, hogy ez év végéig, azaz 2020. december 31-ig el kell indítania a kút tulajdonosának az engedélyeztetési folyamatot, és ha megvannak a feltételek is, akkor megúszhatja a bírságot.

A fennmaradási engedélyezési eljárás során a kút adatait jogosultsággal rendelkező mérnök állapíthatja meg és adhat ki a biztonságos üzemelésről szóló igazolást.

A fennmaradási engedélyezési eljárás során, Dunaharasztiban 30 m-nél nagyobb talpmélység esetén az illetékes Katasztrófavédelmi Igazgatóság adhat ki engedélyt.

Fontos, hogy minden olyan kútra vonatkozóan fennmaradási engedélyt kell kérni, amelyet engedély nélkül létesítettek. Nem érdemes elmismásolni a dolgot. A be nem jelentett kutakra a bírság alóli mentesség időszakát (2020. december 31.) követően akár 300 000 Ft bírság is kiszabható magánszemélyek, 1 000 000 Ft bírság pedig cégek esetén. Dunaharaszti területén – a kiadott tájékoztatás szerint – ez az összeg 900-3300 Ft között változik, 100 000 Ft értékű kút esetén. Tehát a bírságot az érintett kút értéke alapján fogják meghatározni.

Az engedélyt a jegyző adja ki, ha van vezetékes ivóvíz az ingatlanon és a kút pl.: csak locsolásra, vagy állatitatásra szolgál és ez nem gazdasági célból használják. Ez a kerti kutak nagyrészére igaz. Minden egyéb esetben a Népegészségügyi Főosztályt (Kormányhivatal), mint szakhatóságot is be kell vonni.

A Polgármesteri Hivatal Műszaki és Üzemeltetési irodájában a felmerülő kérdésekben az alábbi számokon lehet segítséget kérni: +36-24-504-458 és +36-24-504-466.

A folyamat tehát a következő:

  1. Ha van 2018. január elseje előtt létesített, engedély nélküli kútja, akkor keresnie kell egy jogosultsággal rendelkező mérnököt, ő fogja elkészíteni azt a dokumentációt, amely a kút fennmaradási engedélykérelméhez szükséges.
  2. Érdemes minél hamarabb keríteni egy ilyen szakembert, mert a következő időszakban leterheltek lesznek, hiszen sokan akarják majd egyszerre elvégeztetni ezt a feladatot. A munkadíjuk információink szerint nagyjából 30.000 Ft körül van.
  3. A kiadott dokumentációval és a kitöltött kérelemmel Dunaharaszti Város Polgármesteri Hivatalához, a Műszaki és Üzemeltetési irodához kell fordulni.
  4. A tényleges engedélyeztetési eljárás pár hetet vesz igénybe, és ingyenes.

Szerkesztőségünk a következő napokban végig járja ezt a folyamatot, és annak végeztével részletes beszámolót közlünk majd az eljárásról, annak pontos menetéről.

 

(dunaharaszti.hu)