Magyarország már több mint húsz éve, 2002 óta tagja a kanadai vadászpilóta-képző (NATO Flying Training in Canada – NFTC) programnak. Ez idő alatt nagy létszámú, a Magyar Honvédség állományába tartozó hajózó és hajózójelölt vett részt a különböző szintű repülőkiképzésekben, áll a Honvédelem című szaklap tudósításában.
Itt képzik tehát a magyar vadászpilótákat. A bázison jelenleg három magyar oktató teljesít szolgálatot, és hat növendék vesz részt a programban. Róth Botond hadnagy és Soós-Nagy Áron hadnagy a képzés negyedik fázisában járnak.
A Honvédelmi Minisztérium szerkesztőségünknek küldött tájékoztatása szerint a vadászpilóták képzése rendkívül összetett feladat:
„A vadászpilóták repülési kiképzése négy fázisra bontható. Elsőként Magyarország területén, Zlin-242L típusú repülőgépekkel repülnek, amely a kanadai programban résztvevő pilóta-jelöltek kiválasztásával zárul. A második fázisban Harvard II-es típusú repülőgépeken sajátítják el az alapozó repülési technikákat a pilóták.
A harmadik fázisban is ugyanezeken a gépeken repülnek, azonban ez már egy haladó-szakasz: sokkal precízebb végrehajtást igénylő feladatokkal.
Végül, az utolsó fázisban a Hawk típusú sugárhajtóműves gépen folytatják kiképzésüket a pilóták, amelynek keretein belül az alap sugárhajtóműves, valamint harcászati repülési feladatok végrehajtását sajátítják el.”
Róth Botond hadnagy és Soós-Nagy Áron hadnagy tervezetten 2023 őszén fognak végezni a kanadai kiképzéssel, amelyet a svédországi Gripen típus átképzés követ. Ez után hazai bázison folytatják szolgálatukat, közölte a tárca. Azaz a tervek szerint a dunaharaszti egyenruhás, aki egyébként katonacsalád gyermeke, hamarosan az ország légterének biztonságán őrködik majd, és egy igazán elit alakulat tagja lesz.