Családjával Itáliába költözött még nagyon fiatalon, itt apja nyomására katonának állt. Ám a legendák főleg segítőkészségét emelik ki. Egyszer egy koldusnak adta a hidegben saját köpenye felét, írja a wikipédia. Nem sokkal később ebben a textildarabban jelent meg neki álmában Jézus, így megkeresztelkedett. Később kilépett a seregből. 371-ben Mártont Tours püspökévé választották meg, ő azonban tiltakozott megválasztása ellen. A legenda szerint egy libaólban próbált elrejtőzni, de a ludak elárulták gágogásukkal.
Szent Márton Magyarország egyik védőszentje is. Nagyon sok népszokás kötődik hozzá. Ezek a libákhoz, a mezőgazdasági munkák végéhez és az advent közeledtéhez kötődnek. Az ezen a napon elfogyasztott lakoma ugyanis a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani. A lakmározásnak kedvezett az is, hogy a hagyomány szerint ilyenkor nem volt szabad takarítani, mosni, teregetni, mert ez a jószág pusztulását okozta.
A sült liba mellcsontjából az időjárásra jósoltak: ha a csont barna és rövid, akkor sáros lesz a tél, ha viszont hosszú és fehér, akkor havas. Az aznapi időjárásnak viszont az ellenkezője várható: „Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.”