eMAG: fura pletykák, homályos válaszok

//Berényi Attila
eMAG_csomagautomata_dho_220321

eMAG csomag automata Dunaharasztin. fotó: dho

A román székhelyű cég 2022-ben helyezte üzembe Dunaharaszti határában gigantikus méretű raktárbázisát. Az utóbbi hetekben egészen hajmeresztő pletykák kezdtek keringeni a dunaharaszti és a taksonyi közösségi oldalakon is az itt élők körében. Megpróbáltunk utána járni az igazságnak, vegyes sikerrel.

Az utóbbi hetekben rengeteg pletyka kezdett terjedni az eMAG-ról a környéken. Ahogyan az ilyenkor lenni szokott, az egyik álhír erősítette a másikat, mindenki hivatkozott a tuti infóra, de a valóságról nem sok minden derült ki. Volt, aki tudni vélte, hogy már nincs is itt az eMAG, visszament Romániába, mások szerint kínaiaké lett a raktár, sőt olyan komment is megjelent, ami szerint akkumulátorgyár lesz az épületből.

Éppen ezért kerestük meg október elején az eMAG központot, hogy választ kapjunk a felmerült kérdésekre, és eloszlassuk a terjedő információkból keletkező homályt. Elöljáróban fontos megjegyezni, hogy egy magáncégről van szó. Ez azért lényeges, mert nem olyan formában kötelesek elszámolni a terveikkel, mint egy köztulajdonban álló vállalat, feltéve, ha eleget tesznek a jogszabályokban meghatározott kötelezettségeiknek.

Az eMAG egy 2001-ben alapított, román székhelyű cég, 2013-ban lépett be a magyar piacra és 2019-ben fuzionált az Extreme Digital nevű konkurens céggel.

2022 második felére készült el az összesen 117 ezer négyzetméter alapterületű, automatizált megoldásokat is tartalmazó logisztikai központ, amelyet 35 milliárd forintos beruházással húztak fel. Az építkezéshez az állam a Nemzeti Befektetési Ügynökségen keresztül 4,8 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtott.

Az elindult idei híresztelések alapja az 2024. augusztusában a MEDIA1 oldalán megjelent cikk indíthatta el, amely szerint az eMAG 150 fős elbocsátásra készül. Akkor nem erősítették meg a leépítés nagyságát, indokaik között a Marketplace-hez kapcsolódó átalakításokat említették. A portálnak arra a kérdésére, hogy hogyan folytatják működésüket Magyarországon, többek mellett azt írták, hogy:

„A regionális piactérré való átalakulásunk részeként továbbra is jelentős méretű csapattal folytatjuk magyarországi tevékenységünket, amelynek fő fókusza, hogy az ügyfeleink minden igényét kielégítő termékek széles választékát kínálja jó minőségű online szolgáltatásainkon keresztül. Stratégiánkkal összhangban továbbra is működtetjük a dunaharaszti logisztikai komplexumunkat, innen és más raktárakból is kiszolgálva a magyar piacot.”

Az Opten szerint az eMAG Magyarország Kft. 2023-ban 61,2 milliárd forint nettó árbevétellel zárt, ugyanakkor adózott eredménye 9,6 milliárd forint veszteség lett.

Szerkesztőségünk összesen 9 darab kérdést tett fel az eMAG-nak, a vállalat kommunikációjával foglalkozó társaságon keresztül. A válaszként kapott e-mailban az eMAG több kérdést összevont. A válaszok a legtöbb esetben eléggé körülíróak, nehezen értelmezhetőek, vagy nem a feltett kérdésre válaszolnak, esetleg erősen marketing ízűek. Éppen ezért, ezeket visszadobva egy második körben is a kérdések pontos megválaszolására kértük a vállalatot, ám ez elől már elzárkóztak. Így alább az eredetileg kapott válaszokat közöljük, egy helyen magyarázattal.

kérdés 1.: Valóban tervezi-e az eMAG, hogy a dunaharaszti raktárbázisát elhagyja? 

Az eMAG tevékenységének fókuszát a Marketplace üzleti modellre helyezte át, mivel vállalatunk elsődleges növekedési iránya a regionális piactérré való átalakulás. A nyár folyamán központosítottuk a kereskedelmi és a vonatkozó támogatói tevékenységünket Romániában, aminek eredményeképpen optimalizáltuk a magyarországi iroda struktúráját. Cégünk a saját disztribúciójában álló termékeket továbbra is a dunaharaszti logisztikai központban raktározza. Továbbra is célunk, hogy magyarországi ügyfeleink számára gyors termékvisszavételt biztosítsunk, ezért ugyanezen létesítményen belül külön visszavételi részleget működtetünk.

kérdés 2: Tervezi-e az eMAG, hogy kapacitásait Romániába költözteti?

Az eMAG saját disztribúciót működtet a dunaharaszti logisztikai központból.  Egyértelműen a piactér tevékenységünk erősítésére összpontosítunk, melynek keretében magyar eladók is csatlakozhatnak a platformunkhoz, együtt növekedhetnek velünk, hogy több terméket adhassanak el külföldön – a hirdetési, logisztikai, automatizált fordítási és sok más integrált megoldásaink révén.  Az egyik szolgáltatásunk, amelyet jelenleg is kínálunk, a gyors visszatérítés – amely lehetővé teszi, hogy a vásárlók nagyon gyorsan visszakapják a pénzüket, ha visszaküldenek valamilyen terméket.

kérdés 3.: Kiadja-e kihasználatlan területeit az eMAG bérlő cégeknek?

A dunaharaszti logisztikai komplexum az eMAG mintegy 40 milliárd forint értékű beruházása, cégünk ennek megfelelően gondoskodik a létesítmény megfelelő használatáról.

kérdés 4-5.: Az eMAG hogyan áll a korábban az általa megvásárolt dunaharaszti területre tervezett további fejlesztésekkel, építkezésekkel? Mekkora alapterületű lesz a teljes raktárkomplexum, ha elkészül?

A dunaharaszti logisztikai komplexumot kezdettől fogva úgy terveztük, hogy jelenlegi kialakításában hosszú éveken át képes legyen kiszolgálni a piaci igényeket.

A fenti válasz egyébként némileg ellentmond a cég korábbi közlésével. Taba Péter a cég logisztikai igazgatója, egy a szerkesztőségünknek adott 2022 végi interjújában azt mondta, hogy az építkezés két ütemből áll majd. A második ütem pedig 2-3 év múlva indul, amikor az elsőhöz hasonló méretű raktárbázist húznának fel. A mostani válaszból viszont úgy látszik, erről már letettek. Az akkor készült interjút az alábbi cikkre kattintva nézheti meg.

eMAG: kérdések és válaszok a dunaharaszti építkezésről

kérdés 6-9.: A Média1, majd a 24.hu cikke szerint akár 150 főt is érinthet az október 31-ig tervezett leépítés. Mivel közel a dátum, ezért nyilván látható, hogy ez az adat valós-e? Azaz hány munkavállalót érint a leépítés? Ők a haraszti raktár dolgozói voltak? Miért van szükség a leépítésre? Valóban a webshop rendszer átalakítása (Marketplace), racionalizálása a cél, amelynek következménye a leépítés?

Mivel az eMAG elsődleges növekedési iránya a regionális piac, a vállalat 2024 nyarán központosította kereskedelmi és releváns támogató tevékenységét Romániában, ami a magyarországi iroda optimalizált struktúráját eredményezte. A piactéri tevékenységeket és a helyi kezdeményezéseket továbbra is lokálisan, a budapesti irodából kezeljük, egy jelentős méretű csapattal, amely arra összpontosít, hogy a vásárlóknak minden igényt kielégítő termékek széles választékát és jó online szolgáltatásokat kínáljon, kihasználva a több mint 56 ezer eladót befogadó regionális piactér növekedését a délkelet-európai (SEE) régióban.  

(dho)