A közvetkező napokban a tölgy, a platán és a kőris pollenkoncentrációja országosan a közepes tartományban várható, a tölgyé helyenként elérheti a magas szintet, áll a Nemzeti Népegészségügyi Központ friss jelentésében.
A nyír virágpora jellemzően alacsony-közepes, a ciprus- és tiszafafélék, a fűz, a juhar, valamint a gyertyán pollenje alacsony koncentrációban lehet jelen. A kevésbé jelentős allergének közül az eperfafélék és a fenyőfélék pollenkoncentrációja jellemzően közepes, helyenként magas szintet érhet el, míg a dió, a bükk, valamint a vadgesztenye virágpora alacsony-közepes koncentrációban lehet jelen.
A pázsitfűfélék pollenszemei országszerte jelen vannak a levegőben, koncentrációjuk a következő napokban egyre több helyen elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. A pázsitfűfélék pollenjére érzékenyek készüljenek fel a várható tünetek megjelenésére és még azok megjelenése előtt kezdjék el a gyógyszeres kezelést.
Továbbra is jelen van a „nyárfaszösz” a levegőben, melyet a nyárfa magjai, valamint azok szél által történő szállítását elősegítő repítőszőrök alkotnak. A közhiedelemmel ellentétben a repítőszőr nem allergén. Ebben az időszakban az allergiás tüneteket elsősorban a most virágzó tavaszi fák – közülük is legfőképpen a nyír és a platán –, illetve a pázsitfűfélék pollenszemei válthatják ki.
A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően alacsony, bár esetenként elérheti a közepes szintet.
A Budapest – Pest megyében található mérőállomásokon mért pollenterhelés 2020. április 27-május 3. között – forrás: NNK
(Nemzeti Népegészségügyi Központ)