Nemzetiségi ügyek

2025. szeptember 18., 14:10
//Döme Zsófia
nemzetisegi-ugyek_dho_20250918

fotó: dho

Dunaharasztin nem nehéz nemzetiségi programot találni. Tapasztalataim szerint sokan idegenkednek tőlük, mert nem ismerik azokat, miközben éppen az a céljuk, hogy megismertessék a közösséggel a hagyományokat. Mindenkit arra biztatok, hogy bátran vegyen részt ezeken!

Biztosan sokaknak van a munkájában olyan terület, amit a többinél egy kicsit jobban a szívén visel, nekem ez az. Hazánk története során az ország területén mindig többféle népcsoport él. Magyarországon jelenleg 13, törvényben elismert, nemzetiség van. A nemzetiségek kultúrájának ápolására a közösségek politikai jogokkal is rendelkeznek. Egyszerűbben mondva helyi nemzetiségi önkormányzatokat alapíthatnak. Dunaharasztin jelenleg két nemzetiségi önkormányzat tevékenykedik, a német és a roma. Korábban volt idő, amikor négy is volt – a lengyel és a bolgár megszűnt. Sajnos az elmúlt másfél évben nagy veszteségek érték a haraszti nemzetiségeket.  Olyan emberek hagytak itt bennünket, akik példamutató hozzáállással és egy élet munkájával kiérdemelték tiszteletünket és szeretetünket. Bajcsev Péter a kezdetektől tagja volt a dunaharaszti bolgár önkormányzatnak. Jakab István 1990-től a halála napjáig képviselte a helyi politikai életben a roma nemzetiséget. Bujtásné Zörgő Szilvia hosszú éveken át volt nemzetiségi ügyintéző a Hivatalban.

Egy alkalommal egy továbbképzésen a különböző településekről érkező kollégák arról számoltak be, hogy gyakorlatilag semmit nem tudnak kezdeni a nemzetiségi önkormányzataikkal, az állami támogatást az év végén egy összegben visszautalják a Minisztériumnak. Ezek után én büszkén számoltam be arról a pezsgő nemzetiségi életről, ami Dunaharasztit jellemzi. A dho olvasói előtt nem ismeretlen a német nemzetiségi önkormányzat kulturális program kínálata, rendezvényeiket hosszú évek óta tartják a Tájházban. A sváb tánccsoportok és kórusok működtetésével a hagyományőrzés közösségépítéssel egybefonódva valósul meg. A roma nemzetiség is kiveszi a részét a kulturális élet színesítéséből a Roma Bállal. De közösségük tagjait Roma Diák ösztöndíjjal is támogatják.  A bolgár nemzetiség tagjait az önkormányzatuk megszűnése sem tartotta vissza a Bolgár Nap megszervezésétől a Laffert Kúriában.

És, hogy nekem mi ebben a szerepem? Én úgy látom, hogy nekem az a feladatom, hogy azok az emberek, akiknek van víziója azzal kapcsolatban, hogy ezek a közösségek fejlődjenek, minden rendelkezésre álló erőforráshoz hozzáférjenek és minden szakmai segítséget megkapjanak annak érdekében, hogy sikeresek legyenek. Szívesebben maradok a háttérben miközben együtt örülök velük az elért céloknak.

(Döme Zsófia)