Terembura szerepkör – 10 év a színpadon

//Berényi Attila
terembura-10_portugal_drSzalayLaszlo_LehelEndre_SchuszterEdina_Janak_Farkas_foto-Csizmazia-Zsolt

Terembura Szerepkör - Portugál. balról: dr. Szalay László, Lehel Endre, Schuszter Edina, Janák Farkas. fotó: Csizmazia Zsolt

Éppen egy évtizeddel ezelőtt alakult meg Dunaharasztin a Terembura szerepkör. A szó legjobb értelmében amatőr színészekből álló társulat meg is ünnepli önmagát, és várják Önt is.

Az alapötlet, miszerint kéne egy „diákszínpad”, még két kamasz fejéből pattant ki, jó pár évtizeddel ezelőtt. A srácok felnőttek, de az ötlet megmaradt. Mígnem 10 évvel ezelőtt, a Laffert kúria teraszán újra előjött a gondolat. Az egyikük dr. Szalay László, aki addigra már a város polgármestere volt, és jó ideje mondogatta barátjának, hogy csináljon színpadot. Janák Farkas – igen, ő volt a másik – ekkor mondott igent. Ők ketten voltak az első tagok, de csatlakozott hozzájuk Kiss Sándor is, akinek Farkas mellett szintén voltak színpadi tapasztalatai. Mindezt Farkas, a mostani társulat rendezője meséli.

Janák Farkas (szemben), fotó: dho

Janák Farkas: A teraszon akkor ott ült Mannheim Irén is, akit azonnal be is vettünk a csapatba. Tehát már négyen voltunk. Aztán Sanyi letett az asztalra egy darabot, amihez 4 férfi és 3 nő szereplő kellett. Ez volt „A Fátyol titkai”. (Vörösmarty egyetlen vígjátéka – a szerk.) Mivel ez egy könnyű darab, így kezdésnek kiváló volt. A karakterekhez kezdtünk el szereplőket keresni. Például ott volt az ismerőseim között Hargitai Péter, aki a kora miatt alkalmas volt egy idősebb ember szerepére. Aztán megérkezett Schuszter Edina is, akit a Könyvtár mostani vezetője, Gizi (Lauránné Sziládi Gizella – a szerk.) ajánlott a figyelmembe, akárcsak Lubowsky Reginát.

Így állt össze első formájában a társulat. Aztán érkeztek sorban a „színészek”, például Lehel Endre vagy Szalay Zsolt.

dho: Ha sorrendbe rakod a darabokat, akkor miket vittetek színre?

Janák Farkas: Az első volt A Fátyol titkai, aztán jött a Liliomfi. Ezt követte a Portugál és végül a Finito. Az elsőt még Kiss Sándor rendezte, a többit már én. Volt köztünk egy egyezség, hogy váltva rendezünk, de másként alakult.

dho: Könnyen választotok darabot?

J. F.: Nem mindig. A Liliomfira könnyen ráakadtunk. Most már látom az összes hibáját, de akkor és ott nagyon jó volt. Ehhez képest a Portugál már nem volt ilyen egyenes út. Én szerettem volna, hogy próbáljuk meg, de a társulat elsőre nemet mondott, egy vargabetű után mégis meggyőzték önmagukat.

Lehel Endre és Kőszegi Zsolt a Portugálban. fotó: Csizmazia Zsolt

dho: A négy darab közül melyik lett a legjobb?

J. F.: Szerintem a Finito, de azt is látom, hogy nem ez a közönségkedvenc, hanem a Portugál. Mindkettő nagyszerű tragikomédia, nagy mélységekkel. A Finitóra is nemet mondott elsőre a társulat nyolcvan százaléka. Viszont itt már én hoztam meg a döntést. A próbafolyamat közben megszerették a színészek is.

dho: Van már következő terv?

J. F.: Több is, hogyne! Most elkezdtünk egy operát próbálni, lassan 8 hónapja. Ez Pintér Béla Parasztoperája. Megvannak a jogok. Azt tudni kell, hogy nem egyszerű ezeket beszerezni. Hívtunk két énektanárt, és csináltunk egy castingot a társulatban, ami időközben 25 fősre duzzadt. Ebben a darabban lesz két új szereplőnk, hiszen ide kellenek a hangi adottságok. Ősz végére szeretnénk bemutatót.

dho: Van úgy, hogy beszélgetés közben finom utalásokat kapsz arra, hogy szívesen csatlakozna valaki a társulathoz?

Janák Farkas (szemben). fotó: dho

J. F.: Igen. De ebben nem én döntök, hanem a társulat egésze. Nem nagyon szeretnének túl sok arcot beengedni maguk közé. Azt mondják, hogy ez csak akkor indokolt, ha szükség van rá egy-egy darab miatt. Mi nem hivatásos színészek vagyunk, így sokkal nehezebben nyílunk meg.

dho: Hogyan fogjátok megünnepelni ezt a 10 évet?

J. F.: Lehet, hogy csúnyán hangzik, de úgy vélem, hogy most megünnepeltetnénk magunkat. És azt gondolom, hogy a társulat ezt nagyon megérdemli. A József Attila Művelődési Házban tartunk egy gálát 2025. április 12-én. Ott kezdtünk, ott játszottunk a legtöbbet. Itt 17:00 órától előadjuk a Portugált. Az előadás után, egy technikai szünet alatt átvarázsoljuk a nézőteret bálteremmé. Vacsora és természetesen zene, tánc lesz a folytatásban a Divina Machina együttes közreműködésével. Svédasztalos kínálás vár a vendégekre, három különböző menüből tudnak majd választani. Éjféltől pedig Dj. Kiki csinál bulihangulatot.

dho: Ez most egy klasszikus bál lesz, vagy inkább bohém gála?

J. F.: Abszolút bál, és ezt követi a dress code is. Elegáns öltözet lesz az elvárt. Mindenkit szeretettel várunk! Ünnepeljetek velünk!

További részletek az alábbi posztra kattintva érhetőek el!

(dho)