„Az internetes agresszió visszaszorításáról” elnevezésű törvény indoklása szerint
„a közelmúltban – jellemzően az interneten – megszaporodtak az olyan félelemkeltő, gyűlölködő megnyilvánulások, olvasói hozzászólások (kommentek), amelyek sértik az érintett személyek emberi méltóságát, egyúttal nélkülözik az egymás iránti kölcsönös tiszteletet, és rombolják a közügyek megvitatásának kultúráját. E negatív tendencia egyik oka a modern digitális világ arctalansága, amely teret enged a gyűlöletkeltő hozzászólásoknak.”
Ezt mindannyian érzékeljük nap mint nap. Sajnos.
A jogszabály előírja, hogy azok a sajtótermékek, amelyek saját felületükön, vagy valamely közösségi oldalon komment lehetőséget biztosítanak olvasóiknak, megalkossák saját szabályzatukat. A cél az, hogy a jogsértő, de ami fontosabb – másokat sértő, bántó, rosszindulatú kommentek eltűnjenek.
Van, aki szerint ez csorbítja a véleménynyilvánítás szabadságát. Nos, álláspontunk szerint ez nem igaz, mert ebbe a körbe nem tartozhat bele az, hogy bántás, megalázás ér embereket, embercsoportokat. Véleményt meg lehet úgy is fogalmazni, hogy az ne legyen bántó, vagy jogsértő.
A dho felületén már elérhető a szabályzat!
Aki elolvassa, az láthatja, hogy lényegi változás nincs az eddigi gyakorlatunkhoz képest. Cikkeinkhez, tartalmainkhoz hozzászólni a Facebook, a YouTube és az Instagram felületeinken lehet. Ám ahogy eddig sem, ezután sem engedjük, hogy valaki trágár legyen, sértse valaki emberi méltóságát, személyiségi vagy szerzői jogait, figyelmen kívül hagyja az adatvédelmi szabályokat, pánikot vagy gyűlöletet keltsen, vagy agresszióra hívjon fel.
Ha mégis ilyen kommentet találunk, akkor – ahogy eddig is – privát üzenetben keressük meg a hozzászólás szerzőjét. Az illető 10 percet kap arra, hogy a szabályok betartásával megváltoztassa írását. Tehát nem kell feltétlenül eltüntetnie, hanem a legtöbb esetben bőven elegendő átfogalmaznia azt, hiszen a vélemény fontos. Ha ez idő alatt ezt nem teszi meg, vagy nem kíván élni a lehetőséggel, akkor mi töröljük a kommentjét. A tapasztalatunk az, hogy makacssággal, agresszív elutasítással találkozunk ilyenkor a megkeresettek részéről, válogatott trágárságokkal válaszolnak, állítva, hogy sérül a szólásszabadságuk. Nem, nem sérül, csak át kellene fogalmazni azt, amit meggondolatlanul leírtak.
Ha végül törlésről szóló döntést hozunk, akkor arról, az érintett anonimitásának megtartása mellett egy nyilvános kommentet illesztünk a cikk alá, hogy a többi olvasó is első kézből értesüljön: töröltünk egy kommentet.
Ahogy eddig sem, ez után sem fogunk úgy eltüntetni hozzászólást, hogy a döntést nyilvánosan ne vállalnánk fel, mert hiszünk az átláthatóságban, ahogy a vélemény és szólásszabadságban és az információ, a hír függetlenségében.
Tartsuk tiszteletben egymást, élő és írott, offline és online környezetben is. Mi ebben olvasóink partnerei leszünk a továbbiakban is.