Január 6.: vízkereszt napja

//Tóth Gábor
vizkereszt-harom-kiralyok_freepik_20210106

Képünk illusztráció! forrás: freepik

Ma vízkereszt napja van. Ez a karácsonytól számított 12. nap, amely az egyik legősibb keresztény ünnep. A hagyomány szerint, ma kell lebontani a karácsonyfát.

Ekkor a nyugati keresztény egyház a napkeleti bölcseket, azaz a háromkirályokat ünnepli, valamint Jézus megkeresztelésére és első csodatételére emlékeznek. A római egyház szertartásai szerint ezen a napon vizet és tömjént szenteltek. A víz megszentelésének, azaz megkeresztelésének szertartásából ered a magyar vízkereszt elnevezés is, emlékeztet a Magyar Néprajzi Lexikon.

A templomban megszentelt vízből, amelynek a nép különös hatást tulajdonított, minden család vitt haza.

A katolikus egyházban a karácsonyi ünnepkör advent első vasárnapjától a vízkeresztet követő vasárnapig tart. Magyarországon Vízkereszt a farsang kezdete is egyben.

Spanyolországban ez a kettő egybeolvad. Január 6-án megáll az élet, az ünneplés kerül a középpontba. A nagyvárosokba színes parádék keretében vonulnak be a Napkeleti Bölcsek, vagyis az azokat megformáló maszkos emberek. Gáspár, Menyhért és Boldizsár látványos menete nem csak remek szórakozás, hanem egyben a csokik, a cukorkák, és az apróbb ajándékok átadásának pillanata is. Sőt, ott a gyerekek a parádé után ekkor kapják meg otthon az ajándékokat.

(Magyar Néprajzi Lexikon, Wikipédia, spanyolhonban.hu)