December 6.: Szent Miklós azaz Mikulás ünnepe

//Tóth Gábor
Mikulas_freepik_gpointstudio_241206

kép: freepik / gpointstudio

Szent Miklós Myra püspöke, a katolikus és a görögkeleti egyház szentje, a tengerészek, kereskedők, az illatszerészek, a gyógyszerészek, a zálogházak, gyermekek, diákok és általában minden nehéz körülmények között élő védőszentje. Ő adta a mai Mikulás alakjának alapjait.

Miklós valószínűleg 270 és 286 között született Patara kisvárosban, Kis-Ázsiában. 19 éves volt, amikor nagybátyja pappá szentelte, emlékeztet a wikipédia. Szüleitől örökölt vagyonát szétosztotta. Elég vehemens vérmérsékletű lehetett, mivel a történetek szerint részt vett az első nikaiai zsinaton és megpofozta ellenlábasát, Ariust. Ezért először elítélték, de a zsinat végén rehabilitálták.

A Mikuláshoz kötődő ajándékozás szokása az egyik nevéhez fűződő legendához kötődik. E szerint egy elszegényedett nemesembernek három lánya volt, akiket megfelelő hozomány hiányában nem tudott férjhez adni. Így az a sors várt rájuk, hogy hajadonok maradnak és megélhetési prostitúcióra kényszerülnek. Miklós elhatározta, hogy segít rajtuk, de szerénységből ezt titokban tette. Az éj leple alatt egy arannyal telt erszényt dobott be a szegény ember ablakán, aki legidősebb leányát így tisztességesen férjhez tudta adni. Az elkövetkező években így tett a másik két lánnyal is, a harmadik évben azonban az apa megleste az adakozót, hogy megköszönje neki az ajándékot, de Miklós azt mondta, hogy egyedül Istennek tartoznak köszönettel.

A magyar Mikulás elnevezés a Miklós név cseh fordításából eredeztethető. A december 6-i ajándékozás szokása csak a 19. század közepén érkezett Magyarországra. A Mikulás mai Dunaharaszti programja alábbi cikkünkben megtalálható:

Ismét bejárja a várost Dunaharaszti Mikulása

(Wikipédia)