November 13.: a magyar nyelv napja

//Tóth Gábor
magyarzaszloterkep_freepik_pablographix_241113

A magyar nyelvet a Kárpát-medence több országában beszélik. kép: freepik / pablographix

A magyar nyelv 1844 óta hivatalos álamnyelv hazánkban. Nyelvünk a nemzethez tartozás, a közös kulturális érték alapköve, legfőbb kincsünk.

A magyart Magyarországon kívül a legtöbben a Kárpát-medence környező országaiban beszélik: így Romániában, főként Erdélyben, Szlovákia Felvidéki területein, valamint a Szerbiához tartozó Vajdaság térségében és Kárpátalján, amely ma Ukrajnához tartozik, de népes magyar kisebbség él Horvátországban, Szlovéniában és Ausztriában is.

Az Anyanyelvápolók Szövetsége 2008-ban kezdeményezte, hogy november 13-án emlékezzünk a magyar nyelvet államnyelvvé emelő 1844-es törvényre. Az Országgyűlés 2011-ben egyhangú döntéssel nyilvánította ezt a napot nyelvünk ünnepévé.

Az 1844-es törvény az alábbiak szerint rendelkezett:

„1. § Az országgyűléshez bocsátandó minden kegyelmes királyi Leiratok, Előadások, Válaszok, és Intézvények ezentúl egyedül magyar nyelven adassanak ki.

2. § A törvénycikkek valamint már a jelen országgyűlésen is egyedül magyar nyelven alkottattak és erősíttettek meg: úgy ezentúl is mind alkottatni, mind királyi kegyelmes jóváhagyással megerősíttetni egyedül magyar nyelven fognak.”

(dho, wikipédia, Anyanyelvápolók Szövetsége)