Merjünk segítséget kérni!

//Hamar János
segitsegkeres_freepik_240922

Képünk illusztráció. forrás: freepik

Addiktológiai szakemberként rendszeresen tapasztalom, hogy Magyarországon az emberek még mindig nehezen fordulnak szakemberhez, ha mentális problémákról van szó. Ennek több oka is lehet, kezdve a társadalmi stigmáktól egészen a segítségkéréshez fűződő téves elképzelésekig. Azonban a mentális egészség ugyanolyan fontos, mint a testi egészség, és a problémák felismerése, valamint a segítségkérés kompetenciája alapvető lépés a gyógyulás felé.

A segítségkérés elutasításának egyik leggyakoribb oka a stigmatizáció, amely a mentális betegségek köré épült évtizedek alatt. Az emberek gyakran félnek attól, hogy gyengének, inkompetensnek tartják őket, ha pszichológushoz, pszichiáterhez vagy más szakemberhez fordulnak. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint világszerte komoly problémát jelent a mentális betegségekkel kapcsolatos stigma, amely gyakran meggátolja az embereket abban, hogy segítséget kérjenek. A stigma csökkentéséhez elengedhetetlen, hogy nyíltan beszéljünk a mentális problémákról és a segítségkérés fontosságáról.

Egy másik jelentős akadály a kultúránkban élő tévhit, miszerint a problémákat “egyedül kell megoldani”. Ez az elképzelés azt sugallja, hogy aki nem képes önállóan megbirkózni a nehézségekkel, az gyenge vagy inkompetens. Azonban a mentális egészség területén ez a hozzáállás rendkívül káros lehet. A mentális problémák – például a depresszió, a szorongás vagy a függőségek – nem oldhatók meg egyszerűen azzal, hogy „összeszedjük magunkat”. A pszichológiai kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a mentális betegségek ugyanolyan kezelést és szakértelmet igényelnek, mint a testi betegségek. Ahogy egy törött lábat nem lehet önmagában meggyógyítani orvosi segítség nélkül, úgy a mentális problémák is szakértő beavatkozást igényelnek.

A segítségkérés nemcsak a gyógyulás első lépése, hanem önismereti fejlődéshez is vezethet. A terápia lehetőséget ad arra, hogy jobban megértsük magunkat, felismerjük a problémáink gyökereit, és megtanuljunk hatékonyabb megküzdési stratégiákat alkalmazni. Számos tanulmány bizonyítja, hogy a terápia hosszú távon javítja az életminőséget, csökkenti a visszaesések kockázatát, és növeli az általános mentális jólétet. Ezzel szemben azok, akik nem kérnek segítséget, gyakran hosszú ideig szenvednek, és a probléma súlyosbodhat.

A kortárs segítés egy másik fontos eszköz lehet a mentális problémákkal küzdők számára. A barátok, családtagok és kollégák támogató szerepe meghatározó lehet abban, hogy valaki időben kérjen segítséget. Kutatások igazolják, hogy a társas támogatás csökkenti a stresszt, javítja a lelki ellenállóképességet és pozitív hatással van a mentális egészségre. Ha valaki környezetében mentális problémákkal küzdő embert ismerünk, az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy bátorítjuk őt a szakmai segítség igénybevételére.

Fontos továbbá felismerni, hogy a prevenció kiemelt szerepet játszik a mentális egészség megőrzésében. A korai felismerés és beavatkozás jelentősen csökkentheti a problémák súlyosbodásának esélyét. Ahogy a testi betegségek esetében is, a megelőzés sokkal hatékonyabb és kevésbé megterhelő, mint a már kialakult problémák kezelése. A mentális egészséggel kapcsolatos ismeretek terjesztése, valamint a társadalmi hozzáállás megváltoztatása elengedhetetlen ahhoz, hogy a segítségkérés természetes és elfogadott legyen.

Merjünk segítséget kérni! Ez nem a gyengeség jele, hanem a felelősségvállalás önmagunkért és a körülöttünk élőkért. A segítségkérés az első lépés egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb élet felé. Ahogy egy közmondás is tartja:

„Az erő nem abban rejlik, hogy soha nem esünk el, hanem abban, hogy mindig fel tudunk állni.”

(Hamar János)