Magyarországon a hulladékok nyílt téri vagy háztartási tüzelőberendezésben történő égetése több mint 15 éve tilos –hívja fel a figyelmet közleményében Taksony Polgármesteri Hivatala.
A hulladékkal való fűtés során ugyanis mérgező, rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe, amely nem csupán szabályszegő, hanem a környéken lakók egészségét is súlyosan veszélyezteti.
A kezeletlen fa és a papír kivételével tilos a háztartási tüzelőberendezésekben minden hulladék elégetése, beleértve például az alábbiakat is:
- úgynevezett „kezelt” fa, tehát festett, lakkozott fa (pl. régi ablakkeret, ajtók, raklapok stb.), de a műanyag ablakkeret is,
- rétegelt lemez, forgácslap, bútorlap,
- építési fahulladék,
- színes, „fényes” papírhulladék,
- petpalack, műanyag hulladék,
- használt autógumi,
- használt ruha, rongy,
- fáradt olaj, üzemanyag.
Azt kérik Öntől, hogy amennyiben azt érzékeli, hogy valahol egészségre ártalmas anyaggal fűtenek, első lépésként próbálja meg átbeszélni a problémát az érintettel. A szeméttel való fűtésre nem lehet indok a szociális helyzet, mivel ezzel a tevékenységgel mások egészségét teszik tönkre. Ha a beszélgetés nem jár sikerrel akkor bejelentést lehet tenni az illetékes Kormányhivatal járási hivatalában (térségünk esteében a Szigetszentmiklósi Járási Hivatalban), ahol panaszát a környezetvédelmi hatóságok kivizsgálják.
A taksonyi közlemény szerint:
„Lehetőség szerint, próbálja meg dokumentálni (fotó, videó) az esetet, illetve tanúkkal támassza alá.”
A lakossági tüzelés korlátozására, tiltására vonatkozó alapvető jogszabályi rendelkezéseket megtalálja a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Korm. rendeletben, amelynek 9. melléklete értelmében:
„Bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül háztartási tüzelőberendezésben történő égetése” – 300.000 Ft. bírság kiszabását is jelentheti!