A nemzetközi kávénap célja, hogy az alkalomból tartott rendezvényeken minél több és minél jobb minőségű kávékülönlegességet kóstolhassanak a koffeinkedvelők, egyben felhívják a figyelmet a fairtrade kávékereskedelem fontosságára is.
Magyarországon a török uralom alatt terjedt el a „fekete leves”.
Az igazán jó kávé készítéséről és a kedvelt kávékról Győri József, a Laffert Kúriában található kávézó munkatársa árul el titkokat.
„A kávéfőzésnél nagyon fontos mind a kávégép, mind a kávé minősége, emellett pontosan el kell találni az őrlés megfelelő fokozatát. Tapasztalataim szerint a nők és a férfiak kávéfogyasztási szokásai eltérőek: a hölgyek előnyben részesítik a latte machiato-t, a melange-t, míg az urak maradnak az erősebb feketénél, és kevésbé ízesítenek akár cukorral, akár tejjel. Természetükből adódóan a fiatalok fogékonyabbak a kávéújdonságok kipróbálására. Összességében a legkedveltebb kávéfajta a cappuccino, a jeges kávé és a presszó” – foglalta össze Győri József.
Az első magyar kávéház 1714-ben nyílt meg.
S hogy mi mindenre van jótékony hatással a kávéfogyasztás?
- tápanyagokban gazdag
- serkenti az agyműködést
- javítja a rövidtávú memóriát
- növeli a fizikai teljesítőképességet
- csökkenti bizonyos betegségek kialakulását (infarktus, Alzheimer-kór, demencia, Parkinson-kór, 2-es típusú cukorbetegség, egyes daganatos megbetegedések)
- több mint 1000 antioxidánst tartalmaz
- gyorsítja az anyagcserét, tehát elősegíti a fogyást
Naponta 1,6 milliárd csésze kávét fogyasztunk világszerte. Természetesen fentieket nagyban befolyásolja kávézási szokásunk, vagyis a fogyasztott napi mennyiség és minőség, de akár az ízesítés és az időzítés is számít. A mértékletesség kulcsfontosságú, hiszen koffeinfüggőség is kialakulhat.
Petri György: Reggeli kávézás (részlet)
Szeretem az őszi hideg szobákat,
ülni kora reggel összehúzott köntösben
a kitárt ablaknál, vagy a tetőn,
párolog a völgy meg a csésze kávé
– ez hűl, amaz melegszik.