Maradhat a jótékony kupakgyűjtés

//Tóth Gábor
kupak-sziv-piramis1_dho_20210408

Kupakgyűjtő Dunaharasztin. fotó: dho

Nagy változás áll be a hulladékgyűjtésben, ugyanis a MOL veszi át ezt a feladatot az államtól. Egy darabig úgy volt, hogy egy uniós rendelet miatt, ettől az időponttól megszűnik a jótékony kupakgyűjtés. Ám mégis maradhat ez a megoldás, ideiglenesen jelenlegi formájában.

A kupakgyűjtés jó ideje népszerű karitatív tevékenység. Nem túl hatékony, de sokan kedvelik ezt a megoldást, mert azzal, hogy másokon segítenek, a szelektív hulladékgyűjtést is támogatják. Nagyon kevés pénz folyik be ebből. A lényege az, hogy – általában szív alakú – gyűjtőedényekbe dobálhatják az emberek az üdítős palackok kupakjait. Ennek leadása után a gyűjtő szervezet pénzhez jut, amelyet fel tud ajánlani mások számára. A módszer hatékonyságáról alábbi cikkünkben írtunk.

Júliustól vége lehet a kupakgyűjtésnek

A rendszer tervezett megszűnése miatt összeesküvés elméletek is elindultak a közösségi oldalakon. Pedig egy kis utána járással bárki ráakadhat az Európai Unió 2019/904-e számú irányelvére, amely mások mellett rendelkezik az egyszer használatos műanyag palackok áttervezéséről is, miszerint azokról használat után ne lehessen a kupakot eltávolítani. A rendelkezés magyar jogba való átültetésére még egy év van. Már néhány gyártó ennek eleget téve állítja elő palackjait.

Megkerestük a hulladékgazdálkodást koncessziós cégként átvevő MOL-t, hogy mi a tervük a kupak akciókkal? A cég sajtóosztálya szerkesztőségünknek az alábbi választ küldte:

„A koncesszió indulásával bizonyos keretfeltételek változnak, de már folyamatban vannak azok az előkészületek és megállapodások, amelyekkel biztosítjuk, hogy folytatódhasson a karitatív célokra történő kupakgyűjtés, ezért azokkal a gyűjtőpontokkal és hulladékhasznosítókkal állapodunk meg, akik jelenleg is részt vesznek ebben a folyamatban. Azon dolgozunk, hogy a karitatív célra gyűjtött kupakok átvétele és gyűjtése folyamatos legyen.”

Információink szerint a MOL olyan végső megoldást szeretne tető alá hozni, amely megfelel az uniós irányelvnek és egyben fenn tudja tartani a jótékony célú, karitatív hulladékgyűjtést.

(dho)